2011 T-20 Schedule

   
           
Group A Group B Group C
        Coconut Creek   Florida Intl   Toofan
        Grenada   Florida Warriors    Atlantic
        United XI   Miami Power – I   Pakistan XI
        Eagles   Kendall Stars   South India
        Lagaan   Challengers   Miami Power – II
   
Date Team 1 Team 2 Ground Time Winner
12-Jun Coconut Creek United XI TBD 10.00AM Rescheduled
Grenada BYE      
Eagles BYE      
   
Challengers Florida Int’l TBD 1.00PM Rescheduled
Florida Warriors  Miami Power – I Carol City Park 1.00PM Miami Power – I
Kendall Stars BYE      
   
Pakistan XI Miami Power – II Carol City Park 10.00AM Pakistan XI
Atlantic BYE      
South India BYE      
Toofan BYE      
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
19-Jun United XI Lagaan Piccolo North 9.00AM United XI
Eagles Grenada Piccolo North 12.00PM No Result
Coconut Creek BYE      
   
Kendall Stars Florida Int’l Piccolo North 3.00PM Abandoned
Florida Warriors  Challengers Carol City Park 1.00PM No Result
Miami Power – I BYE      
   
Miami Power – II Toofan Carol City Park 10.00AM Toofan
Atlantic Pakistan XI Boynton Beach 9.00AM Atlantic
South India Atlantic Boynton Beach 1.00PM Atlantic
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
26-Jun Eagles Coconut Creek Carol City Park 1.00PM  
Grenada Lagaan Piccolo North 1.00PM  
United XI BYE      
   
Florida Int’l Florida Warriors  Piccolo North 10.00AM  
Miami Power – I Kendall Stars Carol City Park 10.00AM  
Challengers BYE      
   
Atlantic Miami Power – II Boynton Beach 10.00AM  
South India Toofan Boynton Beach 1.00PM  
Pakistan XI BYE      
           
2-Jul Micro Cup Tournament (T-20)
3-Jul
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
10-Jul Coconut Creek Grenada Piccolo North 12.00PM  
Lagaan Eagles Boynton Beach 10.00AM  
United XI Eagles Boynton Beach 1.00PM  
   
Kendall Stars Florida Warriors  Carol City Park 1.00PM  
Miami Power – I Challengers Piccolo North 9.00AM  
Florida Int’l BYE      
   
Toofan Pakistan XI Piccolo North 3.00PM  
Miami Power – II South India Carol City Park 10.00AM  
Atlantic BYE      
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
17-Jul Lagaan Coconut Creek Miramar R Park 10.00AM  
Grenada United XI Miramar R Park 1.00PM  
Eagles BYE      
   
Florida Int’l Miami Power – I Piccolo North 1.00PM  
Challengers Kendall Stars Carol City Park 1.00PM  
Florida Warriors  BYE      
   
Toofan Atlantic Piccolo North 10.00AM  
Pakistan XI South India Carol City Park 10.00AM  
Miami Power – II BYE      
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
24-Jul Team #1 (QF – Match #1) Team #8 Piccolo North 9:AM  
Team #2 (QF – Match #2) Team #7 Piccolo North 12.00PM  
Team #3 (QF – Match #3) Team #6 Miramar North 9:AM  
Team #4 (QF – Match #4) Team #5 Miramar North 12.00PM  
Quarter Finals  
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
31-Jul Winner QF – Match 1 (SF – Match #1) Winner QF – Match 4 Piccolo North 9:00 AM  
Winner QF – Match 2 (SF – Match #2) Winner QF – Match 3 Piccolo North 12:00 PM  
Semi Finals  
   
   
Winner SF- Match 1 Winner SF- Match 2 Piccolo North 3:30 PM  
Finals  
           
Date Team 1 Team 2 Ground Sunday Winner
   
7-Aug Reserve Day