2011 30 Overs Schedule

FSCL 30 – 2011  
Division I   Division II  
         1. Coconut Creek      1. Lagan  
         2. MiramarMasters      2. Miami Power I  
         3. Atlantic Games starts at    3. South India  
         4. Toofan 10.00 AM    4. Kendall Stars  
         5. Florida Int’l      5. Eagles  
         6. Grenada      6. Everest  
         7. United XI      7. Pakistan XI  
         8. Warriors      8. Challengers  
Second Round rankings (November 6th through 20th)    9. Miami Power II  
Group I:  C. Creek (1),  Atlantic (3), Fl Int’l (5), United XI (7)    10. Swadesh  
Group II: Masters (2), Toofan (4), Grenada (6), Warriors (8)    
         
NOTE: Home teams at Treadwind Park required  a matting.    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND WINNER
  Warriors Atlantic Boynton Beach Atlantic
  Florida Int’l Miramar Masters Piccolo North Florida Int’l
DIVISION – I Toofan Grenada Lyons Creek Toofan
  United XI Coconut Cr Piccolo South Coconut Cr
11-Sep  
  Challengers Eagles Broward R Park Eagles
  Miami Power I Everest Rolling Oakes East Miami Power I
DIVISION – II Miami Power II Pakistan XI Rolling Oakes West Pakistan XI
  South India Kendall Stars Tradewinds Park Kendall Stars
  Lagaan BYE    
  Swadesh BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Warriors Coconut Cr Rolling Oakes West Coconut Creek
DIVISION – I Miramar Masters United XI Broward R Park United XI
  Toofan Atlantic Lyons Creek Atlantic
  Grenada Florida Int’l Piccolo South Grenada
18-Sep  
  Lagaan Kendall Stars Boynton Beach Lagaan
  Miami Power I South India Piccolo North Miami Power I
  Miami Power II Everest Rolling Oakes East Everest
DIVISION – II Pakistan XI Challengers Tradewinds Park Challengers
  Eagles BYE    
  Swadesh BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Coconut Cr Miramar Masters Lyons Creek No Result
  Florida Int’l Atlantic Piccolo North Atlantic
DIVISION – I United XI Grenada Piccolo South Grenada
  Warriors BYE    
  Toofan BYE    
25-Sep  
  Lagaan Challengers Boynton Beach No Result
  Kendall Stars Miami Power I Rolling Oakes East No Result
DIVISION – II Pakistan XI Eagles Broward R Park Eagles
  Swadesh Miami Power II Rolling Oakes West No Result
  South India Everest Tradewinds Park South India
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Grenada Miramar Masters Piccolo South Grenada
  Toofan Warriors Lyons Creek Toofan
DIVISION – I United XI Florida Int’l Piccolo North Florida Intl
  Atlantic BYE    
  Coconut Cr BYE    
2-Oct  
  Lagaan Miami Power I Boynton Beach Miami Power I
  Swadesh South India Rolling Oakes East Swadesh
DIVISION – II Pakistan XI Kendall Stars Rolling Oakes West Pakistan XI
  Eagles Miami Power II Tradewinds Park Eagles
  Everest Challengers Broward R Park Challengers
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Coconut Cr Florida Int’l Lyons Creek Coconut Creek
DIVISION – I Miramar Masters Toofan Piccolo South Abandoned
  Atlantic Grenada Boynton Beach Grenada
  United XI Warriors Tradewinds Park United XI
9-Oct  
  Lagaan Swadesh Broward Regional Park Abandoned
  Eagles South India Rolling Oakes East Abandoned
  Kendall Stars Everest Piccolo North Abandoned
DIVISION – II Miami Power II Challengers Rolling Oakes West Abandoned
  Pakistan XI BYE    
  Miami Power I BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Coconut Cr Toofan Lyons Creek Coconut Creek
  Miramar Masters Warriors Piccolo South Abandoned
DIVISION – I United XI Atlantic Boynton Beach Atlantic
  Grenada BYE    
  Florida Int’l BYE    
16-Oct  
  Miami Power I Challengers Rolling Oakes East No Result
  South India Pakistan XI Broward R Park Pakistan XI
  Kendall Stars Swadesh Rolling Oakes West No Result
DIVISION – II Everest Eagles Piccolo North Abandoned
  Miami Power II BYE    
  Lagaan BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Grenada Coconut Cr Broward R Park Grenada
DIVISION – I Atlantic Miramar Masters Boynton Beach Atlantic
  Toofan United XI Lyons Creek Toofan
  Warriors Florida Int’l Piccolo South Florida Intl
23-Oct  
  South India Lagaan Tradewinds Park Lagaan
  Miami Power I Swadesh Rolling Oakes East Miami Power I
  Kendall Stars Miami Power II Rolling Oakes West Kendall Star
DIVISION – II Everest Pakistan XI Piccolo North Pakistan XI
  Eagles BYE    
  Challengers BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Coconut Cr Atlantic Lyons Creek Abandoned
  Florida Int’l Toofan Piccolo North Abandoned
DIVISION – I Grenada Warriors Piccolo South Abandoned
  Miramar Masters BYE    
  United XI BYE    
30-Oct  
  Lagaan Everest Boynton Beach Lagaan
  Miami Power II Miami Power I Rolling Oakes East Miami Power I
DIVISION – II Challengers South India Broward R Park Challengers
  Eagles Kendall Stars Tradewinds Park Abandoned
  Swadesh Pakistan XI Rolling Oakes West Pakistan XI
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Coconut Cr United XI Lyons Creek Coconut Creek
DIVISION – I Warriors Miramar Masters Piccolo North Rescheduled
  Atlantic Florida Int’l Boynton Beach Florida Intl
  Grenada Toofan Piccolo South Grenada
6-Nov  
  Pakistan XI Miami Power I Tradewinds Park Miami Power I
  Challengers Kendall Stars Broward R Park Challengers
  Miami Power II Lagaan Rolling Oakes West Lagaan
DIVISION – II Swadesh Eagles Rolling Oakes East Swadesh
  Everest BYE    
  South India BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Florida Int’l Coconut Cr Broward R Park Florida Intl
DIVISION – I Toofan Miramar Masters Lyons Creek Toofan
  Atlantic United XI Boynton Beach Atlantic
  Warriors Grenada TBD Grenada
13-Nov  
  Pakistan XI Lagaan Piccolo South Pakistan XI
  Miami Power I Eagles Rolling Oakes East Miami Power I
  South India Miami Power II Rolling Oakes West Miami Power II
DIVISION – II Everest Swadesh Piccolo North Swadesh
  Kendall Stars BYE    
  Challengers BYE    
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
  Atlantic Coconut Cr Boynton Beach Coconut Creek
DIVISION – I Miramar Masters Grenada Broward R Park Grenada
  Toofan Warriors Lyons Creek Toofan
  Florida Int’l United XI Rolling Oakes East Florida Intl
20-Nov  
  Eagles Lagaan Tradewinds Park Lagaan
  Challengers Swadesh Rolling Oakes West Challengers
  Miami Power II BYE    
  Miami Power I BYE    
DIVISION – II Kendall Stars BYE    
  Everest BYE    
  Pakistan XI BYE    
  South India BYE    
         
27-Nov Thanksgiving Day Weekend – No games      
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
11-Dec Grenada Florida Intl Piccolo North(SFINL#1, Div 1) Grenada
11-Dec Coconut Creek Atlantic CBRP(SFINL#2, Div 2) Coconut Creek
   
11-Dec Miami Power Lagaan Rolling Oakes East(SFINL#1, Div 2) Miami Power
18-Dec Challengers Pakistan XI Piccolo South(SFINL#2, Div 2) Pakistan XI
         
SUNDAY HOME VISITOR GROUND Winner
18-Dec Grenada Coconut Creek Piccolo North(FINAL Div 1) Grenada
   
8-Jan Miami Power  Pakistan XI Piccolo North(FINAL Div 2) Miami Power
         
   

FINAL STANDINGS

Florida Southeast Cricket League
Robin C. Mirjah 2011 30-Overs Competition
Points Table – Match Results Submitted as November 20
Rank Division I Points 11-Sep 18-Sep 25-Sep 2-Oct 9-Oct 16-Oct 23-Oct 30-Oct 6-Nov 13-Nov 20-Nov
1 Grenada 40 L W W W W B W A W W W
2 Atlantic 30 W W W B L W W A L W L
3 Florida Int’l 30 W L L W L B W A W W W
4 Coconut Creek 27.5 W W NR B W W L A NMP L W
5 Toofan 25 W L B W A L W A L W W
6 United XI 10 L W L L W L L B NMP L L
7 Miramar Masters 2.5 L L NR L A A L B NMP L L
8 Warriors 0 L L B L L A L A NMP L L
Rank Division I Points 11-Sep 18-Sep 25-Sep 2-Oct 9-Oct 16-Oct 23-Oct 30-Oct 6-Nov 13-Nov 20-Nov
1 Miami Power I 35 W W NR W B NR W W NMP W B
2 Pakistan XI 30 W L L W B W W W NMP W B
3 Challengers 25 L W NR W A NR B W NMP B W
4 Lagaan 22.5 B W NR L A B W W NMP L W
5 Pakistan Eagles 15 W B W W A A B A NMP L L
6 Kendall Stars 15 W L NR L A NR W A NMP B B
7 Swadesh 15 B B NR W A NR L L NMP W L
8 Miami Power II 7.5 L L NR L A B L L NMP W B
9 Everest 5 L W L L A A L L B L B
10 South India 5 L L W L A L L L B L B
W – Win – 5 Points L – Loss – 0 Points B – Bye Week
T – Tie – 2.5 Points A – Abandoned Match – 0 Points NMP – No Match Results Reported
NR – No Result – 2.5 Points